Kategorie

poniedziałek, 24 listopada 2014

Wywiad z Panią Moniką Górkiewicz - Wicedyrektorem SP 109

Dzień Dobry, dzisiaj przeprowadzę wywiad z Panią Moniką Górkiewicz.

Karolina Mazela: Jakie Pani ma obowiązki jako Wicedyrektor?
Pani Moniką Górkiewicz:  Jako zastępca dyrektora jestem odpowiedzialna za organizację zastępstw, jeśli jakiś nauczyciel jest nieobecny, kontroluje dokumentację nauczycieli oraz ich pracę. Mam także dużo pracy tzw. administracyjnej. Nie będę jednak o tym mówić, żeby nikogo nie zanudzić. Poza tym drzwi mojego gabinetu są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy czy rozmowy.
KM: Co najbardziej sprawia Pani przyjemność w pracy z dziećmi?
MG: Stawianie jedynek! Ha, ha - to oczywiście żart! Największą przyjemnością sprawia mi to, że nawzajem się uczymy.
KM: Jaki jest Pani ulubiony pisarz?
MG: To takie trudne pytanie, bo ja uwielbiam czytać i ulubionych pisarzy mam wielu. Ostatnimi czasy bardzo chętnie czytam Andrzeja Ziemiańskiego, Mariusza Wollnego, Andrzeja Pilipiuka i Carlosa Zafona. I wielu, wielu innych.
KM: Czy ma Pani ulubioną książkę? Jak tak to jaką?
MG: Lubię wszystkie dobre książki.
KM: Co robi Pani w wolnym czasie?
MG: W wolnym czasie, którego nie ma zbyt wiele, najchętniej czytam, wyszywam gobeliny i układam puzzle.
KM: Jakie jest Pani największe marzenie?
MG: Marzeń mam wiele, ale chciałabym dużo czasu, w którym mogłabym podróżować.
KM: Bardzo dziękuje za udzielenie wywiadu.

Grono Pedagogiczne w SP nr 109./Fot. Agnieszka Leonardi

środa, 14 maja 2014

Konkurs piosenki angielskiej- "English Talent'

14 maja br. w Społecznej Szkole Podstawowej nr.4 im. Juliusza Słowackiego odbył się konkurs "English Talent". Polegał on na zaśpiewaniu dowolnej piosenki w języku angielskim. W trakcie zmagań można było usłyszeć 21 piosenek śpiewanych solo lub w duecie. Naszą szkołę reprezentowała Karina Dierżuk wraz z Moniką Iwanów z klasy VI B. Zaśpiewały one piosenkę "Stay" artystki Rihanny. Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy wraz z nauczycielami zaśpiewali piosenkę "We are the world"- USA for Africa.
Wyniki konkursu poznamy w przyszłym tygodniu. 

poniedziałek, 12 maja 2014

Mistrzostwa Wojewódzkie w tenisie stołowym

Dnia 11 marca w godzinach od 9 do 14 w Zakliczynie odbyły się drużynowo-wojewódzkie zawody tenisa stołowego. Pani Małgorzata Stawarczyk była naszym opiekunem i bardzo nas dopingowała.
Na zawody pojechały: Anna Suska z kl. 5A i Karolina Mazela z kl. 5B. Celem rozgrywek tenisa stołowego  było wytypowanie najlepszej wojewódzkiej pary grającej w tenisa stołowego. Karolina Mazela i Anna Suska zajęły VII miejsce! Serdecznie Gratulujemy!

Lato w mieście

W tym roku w pierwszych dwóch tygodniach lipca odbędzie się akcja "Lato w mieście" dla uczniów naszej szkoły. Opiekunami będą Pan Paweł Grycz, Pan Piotr Czerbniak, Pani Agnieszka Sowa, Pani Katarzyna Blak, Pani Anna Kurek i Pani Anna Grzesica. Jak w ubiegłym roku, podczas tego tygodnia, odbędą się różne wycieczki i zajęcia w naszej szkole. Celem akcji "Lato w mieście" jest zapewnienie uczniom naszej szkoły zabawy i opieki w pierwszych dwóch tygodniach wakacji. Już teraz zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na akcję "Lato w mieście".

Apel 3 maja

Dnia 05 maja 2014 r. odbył się apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po wejściu pocztu sztandarowego z klasy 6b Pani dyrektor Małgorzata Pacholarz wygłosiła krótkie przemówienie dotyczące tego wzniosłego wydarzenia. Klasa 6a przygotowała dla nas ciekawą inscenizację historyczną, dzięki której mogliśmy przypomnieć sobie to ważne dla naszego kraju wydarzenie. Przed przedstawieniem odśpiewaliśmy hymn Polski i szkoły. Przedstawienie było bardzo poetyczne, podczas wystąpienia klasa 6 zaśpiewała "Witaj majowa jutrzenko". Uczniowie mięli piękne stroje związane z tamtymi czasami i świetnie opanowali tekst. Opiekę merytoryczną nad przebiegiem tego wydarzenia pełniła pani Małgorzata Filo oraz pani Małgorzata Pieczonka. Na koniec Pani wicedyrektor Monika Górkiewicz podkreśliła, że apel ma na celu rozwijanie postawy patriotycznej i przypomnienie wydarzeń związanych z uchwaleniem konstytucji 3 maja.

Warsztaty w Galerii Bronowice

W miesiącu kwietniu odbyły się warsztaty dla dzieci w Galerii Bronowice. Na warsztaty pojechały klasy: 4b, 5a, 6b i 6a oraz wychowawcy ich klas. Podczas warsztatów klasa 4 i 5 miała za zadanie narysować jeden z wylosowanych przez siebie kontynentów. Z kolei klasy 6 miały zaprojektować maski do kostiumów karnawałowych. W drodze powrotnej do szkoły wszyscy uczniowie otrzymali od swoich wychowawców lizaki. W galerii odbędą się też darmowe warsztaty indywidualne, takie jak:
17 maja w godzinach od 16 do 17:30 odbędą się warsztaty kreatywne - Muzealnym Targiem, czyli „Klęska urodzaju”.
18 maja o godzinie 16 - Teatrzyk „Pinokio”
24 maja w godzinach od 16 do 18 odbędą się warsztaty kreatywne - Rajski ogród Akademia w Bronowicach.

31 maja w godzinach od 16 do 17:30- warsztaty kreatywne – „Patrząc w swoje wnętrze. Wariacje na temat portretu”.

Konkurs pisanek

Wielkanocne pisanki uczniów/Fot. Paweł Grycz
Jak co roku w okolicach Świąt Wielkanocnych w Szkole Podstawowej nr 109 organizowany jest Konkurs Pisanek. W tym roku w konkursie na "Najpiękniejszą Pisankę Z Motywem Roślinnym" w klasach IV-VI zwyciężyli: Wiktoria Puchała z klasy IVa, drugie miejsce zajął Mateusz Rajs z klasy IVb, a trzecie miejsce zajął Konrad Kaczówka z klasy IVa. Wyróżnienie otrzymali: Agnieszka Barczak, Krzysztof Gaudyn i Wiktoria Czernecka. W klasach I-III pierwsze miejsce zajęła Łucja Stojek z klasy IIb, drugie miejsce Paulina Wróbel z klasy IIIb, a trzecie: Emilia Górecka z klasy IIIb. Wyróżnienie otrzymali: Natalia Lassota, Paulina Michalec, Lena Szczerba oraz Julia Staszkiewicz. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Konkurs Matematyczno-Ortograficzny

Dnia 25 kwietnia odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczno-Ortograficzny. Opiekunem konkursu z ramienia naszej szkoły była Pani Ewa Malicka. Tego dnia gościliśmy przedstawicieli szkół podstawowych z Krakowa.
3-osobowe zespoły przygotowywały się pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Ich zadaniem było przygotować 3-minutowe przedstawienie związane z Krakowem i liczbami, a następnie zaprezentowanie się przed jury i pozostałymi uczestnikami konkursu. Po części teatralnej uczniowie zebrali się do klas gdzie pisali test sprawdzający umiejętności ortograficzne i matematyczne. Konkurs miał na celu świetną zabawę, jak i poszerzenie wiedzy z zakresu ortografii i matematyki. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu uzyskane przez uczniów poszczególnych szkół.

Międzyszkolny konkurs plastyczny ''Cyrk wita was''

Szkoła Podstawowa nr 109 zorganizowała międzyszkolny konkurs plastyczny pod tytułem ''Cyrk wita was'' dla klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, koncentracji i wytrwałości oraz rozbudzenie zainteresowań związanych ze światem cyrku. Prace zarówno płaskie, jak i przestrzenne związane z tematyką cyrku można było składać do 5 maja, a już 20 maja nastąpi rozstrzygnięcie konkursu. Laureaci zostaną nagrodzeni, a najciekawsze prace wezmą udział w wystawie organizowanej w naszej świetlicy.

Konkurs "Prawo i My"

23 kwietna 2014 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu pt. "Prawo i My", którego organizatorem jest Straż Miejska w Krakowie. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 18 osób. Wszyscy przez trzy tygodnie ciężko pracowali przygotowując się do nich. Uczyli się praw, których musimy przestrzegać, aby nie mieć problemów i żeby panował pokój w naszym kraju. Do półfinału konkursu przeszły trzy osoby, które uzyskały największą ilość punktów: Tomasz Mucha z kl. VIb oraz Julia Potaczek i Maja Nowak z kl. VIa. 15 maja w zespole szkół numer 7 odbył się półfinał konkursu, w którym wszyscy bardzo rywalizowali, żeby dostać się do finału. Drużyna z naszej szkoły pod opieką pani Katarzyny Blak okazała się być najlepsza spośród 13 szkół. Uczniowie z naszej drużyny w nagrodę dostali sportowe torby "Nike". Finał konkursu "Prawo i My" odbędzie się 10 czerwca o godzinie 10:00 w Urzędzie Miasta przy Placu Wszystkich Świętych. Gratulujemy przedstawicielom naszej drużyny i życzymy sukcesów w konkursie.

Sprawdzian 6-klasisty!

Uwaga! To nie jest prima-aprilis! 1 kwietnia odbył się prawdziwy sprawdzian po szóstej klasie szkoły podstawowej. Naturalnie do szkoły przyszli jedynie szóstoklasiści. Reszta uczniów miała dzień wolny. Przez 60 lub 90 minut uczniowie wytężali swoje szare komórki do ciężkiej pracy, jednocześnie przełamując najgorszą barierę jaką był stres.

Zapytani uczniowie zazwyczaj odpowiadali, że sprawdzian poszedł im dobrze. Nic dziwnego. W końcu dawali z siebie wszystko! Jaki oficjalny wynik uzyskają uczniowie? Czy SP nr 109 znajdzie się w chwalebnej czołówce? Tego dowiecie za około miesiąc. Dlatego już dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenie kolejnego odcinka naszego programu informacyjnego Uczeń TV! Zainteresowani mogą jednak zobaczyć odpowiedzi do testu klikając na: Przykładowe rozwiązanie testu 6-klasisty.

Kiermasz Wielkanocny

Wielkanocne pisanki uczniów/Fot. Paweł Grycz
8 kwietnia w naszej szkole w sali gimnastycznej odbył się Kiermasz Wielkanocny. Kiermasz trwał od godziny 17 do godziny 19. Każda klasa przez cały tydzień przygotowywała różne ozdoby i wielkanocne upominki. Uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli przygotowywali pyszne Wielkanocne ciasta i potrawy. Samorząd Szkolny także miał swoje stoisko. Patrycja Stec, Maja Paszkiewicz i Kasia Landowicz sprzedawały kartki świąteczne, ozdobne jajka, sałatkę i różne, pyszne ciasta. Wszystkie klasy zebrały dużo pieniędzy na własne cele. Każdy gość, który przyszedł na kiermasz wyszedł ze szkoły z przynajmniej jednym wielkanocnym upominkiem. Przybyli goście byli zadowoleni i uśmiechnięci. Wszystko bardzo dobrze się sprzedawało i panowała miła, świąteczna atmosfera. Już teraz zapraszamy na kolejny kiermasz za rok!

poniedziałek, 5 maja 2014

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dnia 12 stycznia odbył się XXII finał Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Uczniowie Szkoły Podstawowej 109 zbierali pieniądze od godziny 9 do 17 w pobliskim markecie Simpli. Tego dnia opiekę nad nami sprawowały: pani Zofia Szczur i pani Małgorzata Stawarczyk, które co roku organizują zespół wolontariuszy z naszej szkoły. Wolontariusze w całej Polsce zbierali pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Pani Zofii Szczur i Małgorzacie Stawarczyk oraz wszystkim uczniom dziękujemy za włączenie się w akcję!

Światowy dzień kota

17 lutego w naszej szkole odbędzie się Światowy Dzień Kota. Tego dnia od 8:30 do 8:55 odbędzie się Wystawa Kotów 109. Uczniowie, którzy chcą przynieść swojego pupila do szkoły powinni to odpowiednio wcześniej zgłosić pani Urszuli Dudek. Z okazji tego wyjątkowego dnia odbędzie się również konkurs plastyczny pod tytułem "Portret Kota". Prace można wykonać techniką dowolną na formacie A4. Prace należy oddać do 31 stycznia. W tym dniu również chętni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 109 będą mogli przebrać się za koty. Serdecznie zapraszamy do udziału w zabawie!

Podsumowanie Góry Grosza

Od 25 listopada do 6 grudnia 2013 roku w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna "Góra Grosza". Podsumowanie akcji odbyło się 10 grudnia 2013 roku na trzeciej godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej. W sali zebrały się wszystkie klasy od 1 do 6. Opiekę nad sypaniem góry grosza sprawowała p. Katarzyna Blak. Wspólnie zebraliśmy 822 zł i 36 gr. Pierwsze miejsce zajęła klasa IIa, która uzbierała 131zł 15gr. Drugie miejsce zajęła klasa VIb, która uzbierała 111zł 11gr. Na trzecim miejscu była klasa IVa, która uzbierała 83zł 90gr. Wszystkim klasom gratulujemy i serdecznie dziękujemy za włączenie się w akcję!




Nowa Świnka Morska BALTAZAR

Od dnia 07 stycznia 2014r. mamy w szkole nowego mieszkańca - świnkę morską, która wabi się Baltazar. Póki co, Baltazar jest bardzo strachliwą świnką, ponieważ nie przyzwyczaił się do warunków w szkole. Baltazara zakupiła pani dyrektor Małgorzata Pacholarz. Obecnie Baltazar mieszka z Jackiem (chomiczkiem), Jasiem i Małgosią (ptaszkami ), Mysią (myszoskoczkiem) i Arnoldą (żółwiem) w sali przyrodniczej nr 104. Opiekują się nimi uczniowie z klas IV-VI oraz pani Urszula Dudek.

Dzień Kubusia Puchatka

17 stycznia odbył się dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji każdy uczeń mógł przynieść maskotkę Kubusia Puchatka lub jego przyjaciół, książkę lub rysunek Kubusia Puchatka. Naszym zadaniem było również posiadanie czerwonego elementu, np. koszulki. Osoby, które przyniosły coś związanego z Kubusiem Puchatkiem miały robione zdjęcia, które możemy obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły. Te osoby, które nie przyniosły czegoś związanego z Kubusiem Puchatkiem musiały wykupić swoje winy i na przykład zatańczyć do piosenki z Kubusia Puchatka. Tego dnia na pierwszej lekcji pani wicedyrektor Monika Górkiewicz przeczytała fragment książki Kubusia Puchatka. Warto wspomnieć, że Światowy dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia. W tym roku przypadł w sobotę i z tego powodu obchodziliśmy go w piątek - 17 stycznia.

Gwiazdka dla zwierzaka

Szkoła Podstawowa nr 109, jak co roku przyłączyła się do akcji zorganizowania zbiórki żywności dla psów i kotów. Żywność i koce dla naszych małych przyjaciół zbieraliśmy od końca października do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku pomoc przeznaczona była dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej. Rzeczy były składane w sali przyrodniczej 104. Razem zebraliśmy: ok. 11 kilogramów suchej karmy dla kotów, 25 kilogramów suchej karmy dla psów, 9 kilogramów konserw dla kotów, 14 kilogramów konserw dla psów oraz 22 posłania, 3 zabawki i przysmaki, 2 smycze. 

Dyskoteka Noworoczna

9 stycznia odbyła się dyskoteka noworoczna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. DJami były: Patrycja Stec z klasy 6a i Karina Dzierżuk z klasy 6b. Opiekę nad zabawą sprawowały: pani Agata Rzegotka i pani Marta Szymura. Julia Potaczek, Kasia Landowicz i Maja Paszkiewicz z klasy VIa zaplanowały dla wszystkich uczestników gry i zabawy. Dyskoteka, jak zwykle odbyła się w naszej szkole na korytarzu między szatniami. W ten sposób Samorząd szkolny i uczniowie chcieli powitać Nowy Rok. Wszyscy świetnie się bawili i chętnie brali udział w zabawach. Muzyka była bardzo rytmiczna. Bez wątpienia była to jedna z najlepszych dyskotek.

Dzień Psa w SP nr 109

12 marca w naszej szkole odbył się "Dzień Psa". Z tej okazji zadaniem każdej klasy było wykonanie ozdób dotyczących psów. Do 10 marca każdy z uczniów mógł pochwalić się swoim pupilem i przynieść zdjęcie swojego psiaka. Na parterze oraz na 2 piętrze zorganizowana została galeria zdjęć. Wszyscy uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie na wiersz o psie. Najładniejsze wiersze zostały przeczytane przez radiowęzeł, a także nagrodzone książkowymi upominkami. Wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w Dzień Psa i przyniosły wiersze lub zdjęcia swoich pupili serdecznie dziękujemy!

Zawody tenisa stołowego

Dnia 4 marca w godzinach od 8 do 14 w Nowej Hucie odbyły się drużynowe Mistrzostwa Krakowa tenisa stołowego. Pani Małgorzata Stawarczyk wytypowała uczniów do konkursu spośród osób, które chodzą do Młodzieżowego Domu Kultury. Wraz z Panią Stawarczyk na zawody pojechali: Ania Suska z kl. 5A, Karolina Mazela z kl. 5B oraz Jakub Cnota z kl. 5A i Kamil Kawa z kl. 5A. Celem rozgrywek sportowych było wytypowanie najlepszej pary grającej w tenisa stołowego w Krakowie. Karolina Mazela i Ania Suska zajęły I miejsce! Serdecznie gratulujemy!

Zima w mieście

W pierwszym tygodniu ferii od 03 lutego do 07 lutego w naszej szkole odbyła się akcja "Zima w Mieście". Jej celem było zorganizowanie dzieciom zabawy i opieki w pierwszym tygodniu ferii. Opiekunami uczniów, którzy zdecydowali się spędzić pierwszy tydzień w szkole byli Pan Paweł Grycz i Pan Piotr Czerbniak. "Zima w mieście" zorganizowana została dla dzieci z klas 1-3. Dzieci chodziły na różne wycieczki np. do Muzeum Armii Krajowej, do kina na film pod tytułem "Robaczki z Zaginionej Doliny" i  na lodowisko. Były też zawody sportowe w sali gimnastycznej. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone. Zdjęcia z ferii można obejrzeć na stronie internetowej naszej szkoły. Dziękujemy Panu Pawłowi i Panu Piotrowi za opiekę nad uczniami naszej szkoły. 

Dyskoteka walentynkowa

Dnia 20 lutego w godzinach od 16 do 18 w naszej szkole odbyła się Dyskoteka Walentynkowa. Miała ona miejsce na korytarzu na parterze. Każdy uczeń mógł przyjść i poprosić swoją sympatię do tańca. DJ byli Maksymilian Ćwikowski oraz Łukasz Maczek, którzy spisali się świetnie! Mikrofon obsługiwały: Katarzyna Landowicz i Magdalena Wróbel. Magda oraz Maja Paszkiewicz i Julia Potaczek przygotowały dla wszystkich zabawy, między innymi zabawę z balonem i grę "Nigdy nie". Opiekę nad zabawą sprawowały Pani Katarzyna Blak i Pani Małgorzata Stawarczyk. Kolejna Dyskoteka Wiosenna odbędzie się 29 kwietnia. Już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy!

Dyskoteka Wiosenna

Dnia 29 kwietnia 2014r. w godzinach od 16:00 do18:00 w naszej szkole odbyła się dyskoteka wiosenna. Opiekę nad dobrą zabawą sprawowały pani Zofia Szczur i pani Sylwia Machulak oraz przybyli przedstawiciele Straży Miejskiej. DJ-ami byli: Jakub Kowalski oraz Konrad Hojnic z kl. 5b, a także Katarzyna Landowicz i Julia Potaczek z kl. 6a. Uczniowie sprawowali się bardzo dobrze i wszyscy dobrze się bawili. Około godziny 17:00 Magdalena Wróbel z kl. 5a zorganizowała zabawy, takie jak:
- taniec na gazecie, czyli ustanie jak najdłużej na gazecie ze swoją partnerką lub partnerem;
- karmel, ciastko, czekolada, czyli zabawa gdzie chłopcy tańczą wokół dziewczyn i gdy muzyka ucichnie trzeba wykonać dane zadanie z wylosowaną partnerką;
- co leci dalej, czyli puszczony fragment piosenki i trzeba zgadnąć co będzie dalej.

Zapraszamy na ostatnią już w tym roku szkolnym dyskotekę, która odbędzie się dnia 29 maja 2014r. również w godzinach 16:00-18:00.

czwartek, 24 kwietnia 2014

Piesek

Był piesek mały i nieśmiały, 
bo właściciel pozbawił go mamy. 
Przybył do nowego właściciela 
 i zaczęła się wielka afera.                                                                                                                                                     
- Ależ on jest słodki
- mówi zachwycona pani
- Nikt tu cię piesku nie zrani!

Zostawiła go samego,
i poszła do pracy 
- dała mu jedzenia na tacy.
 Gdy już była na podwórku 
obok domu zbiegło się mnóstwo Burków.
 Takiego narobił mały piesek hałasu
 i przez okno uciekł do lasu.
 Tam wyrósł na pięknego wilka
 i za rok miał szczeniaków kilka.
 Wszystkie tak cudowne były,
 że wioski o nich marzyły.
 Starzy, duzi, młodzi, mali -
odwiedzali ich i nadzwyczaj kochali.
 Uwielbiali ich wszyscy wyjątkowo,
 nikt nie skrzywdził ich nawet mową.

Hubert Kumański, klasa IIIb 

 

Przyjacielu...

Przyjacielu - ty zawsze przy mnie byłeś,
Przyjacielu - krok w krok za mną chodziłeś.
Dzień w dzień budząc mnie swym mokrym noskiem,
Sprawiałeś, że nawet najgorsze dni stawały się radosne.

Czy wy znacie takie zwierzę,
Co do pyska wszystko bierze ?
Jest kudłaty i bez łat,
Ogon nosi byle jak.
Oczy ciemne i błyszczące,
Brwi jak zachodzące słońce,
Futro ma w kolorze piasku,
I swój tułów pełen blasku.

Ola Turek, klasa IVb

Pudelek Serdelek

Dawno temu, w pewnym mieście, żył mały pudelek.
Miał błyszczące, czarne oczka i zwał się Serdelek.

Jednak jego miły wygląd był tylko przykrywką,
bo okropny charakter pudel krył pod grzywką.

Zamiast grzecznie po podwórku  biegać z kolegami,
nasz Serdelek nieustannie koty darł z kotami.

A to mleko naumyślnie wylał im z miseczki,
a to schował ulubione gumowe piłeczki...

Wkrótce wszyscy mieli dosyć dowcipów Serdelka 
i surowa za nie kara spotkała pudelka.

Dnia pewnego przesuwając z kwiatkami doniczki,
wpadł biedaczek do piwnicy i zatrzasnął drzwiczki.

Zaczął szczekać, wołać, błagać -wszystko po próżnicy!
Żaden kotek nie uwolnił go z ciemnej piwnicy.

Trzy godziny tam przesiedział Serdelek zamknięty.
Zgłodniał, przemarzł, katar złapał, zamokły mu pięty!

Kiedy wreszcie się uwolnił, miał nietęgą minę,
bo zrozumiał, że za wszystko sam ponosi winę.

A z tej całej historyjki morał powstał potem:
lepiej żyć z kumplami w zgodzie, a nie jak pies z kotem!

Oskar Staszkiewicz, klasa Vb.

Pies

Pies jest fajny,
Pies jest miły
Pies ma bardzo dużo siły.
Kiedy idę z nim na spacer,
cały wigor wtedy tracę.
Pies wszystko zjada,
cieszy się i nie gada.


Filip Siwek, klasa IVb

Pieskie życie

Pieseczki są przeróżne
I to sobie chwalą,
Mają cztery łapy i ogonek w łatki.
Pazurki do drapania się za uszkiem,
Języczek do lizania swojego pana z samego rana.
Cieszą się ogromnie
Gdy wychodzą na spacerek,
ze swym panem
z radością skaczą w górę
i merdają swym ogonem.
Szczekają: Hau! Hau!
Jakże miło i ciekawie
Czas swój spędzać na zabawie.
Pobiegł piesek wprost nad rzekę by popływać choć troszeczkę.
Przy zabawie znakomicie płynie pieskom życie.

Oliwia Żaworonek, klasa IIa

Psi żywot

Były sobie trzy pieski - oseski:
jeden biały, drugi żółty i niebieski.
Ten niebieski powiada raz tak:
- Na kiełbasę ogromny mam smak!

Lecz kiełbasa się psu nie należy,
nie podstawia się pieskom talerzy.
Westchnął piesek niebieski: Ach, wiem,
smutno czasem malutkim być psem.

Lecz z drugiej strony to żywot psa
również i plusy niekiedy ma.
Kota się goni. Na słońcu śpi
i tak mijają nasze psie dni.
                                                                                               

Paulina Michalec, klasa IIIb

Pies

Mój przyjaciel pies zawsze ze mną jest.
Gdy rano do szkoły wstaję,
on swoją łapę mi podaje.
Cieszy się ogromnie
i skacze po mnie przeogromnie.
Tęskni za mną, gdy jestem w szkole,
A gdy wracam jest w swoim żywiole.
Chodzę z nim na spacer,
Bo mój pies to lubi.
Biega, szczeka, aportuje
Czasem też bzikuje.
Mój przyjaciel pies
Super, że ze mną jest!


Jakub Wiśniewski, klasa IIIb

Filuś

Czarne oczka, małe łapki,
Ciągle warczy, gryzie klapki,
Krótki ogon, strasznie kudłaty
To jest pies - Mój, mamy i taty.
Skoro świt szybko wstaje,
Wcina karmę, aż się naje,
Potem biegnie na podwórko,
Wraca brudny, gryzie biurko.
Mój pies Filuś tak się wabi,
Cały dzień wszystkich bawi,
Bardzo go wszyscy kochamy,
Nawet, gdy pogryzie rajstopy mamy.

Mariola Kwapień, klasa 2a

poniedziałek, 31 marca 2014

Pogoda pod psem

W małej budce obok płotka mieszkał jamnik Bronek,
co posiadał krótkie łapki i śmieszny ogonek.

Nie miał zmartwień, tylko jedno gryzło go pytanie:
gdy "pod psem" będzie pogoda - co się wtedy stanie?

Czy pogoda pod psa wejdzie, czy pies na pogodę?
No i jak pogoda zniesie taką niewygodę?

Może mój przyjaciel pudel coś mi tu podpowie...
A pudelek rzekł do Bronka : - To tylko przysłowie!

Kiedy jest "pod psem" pogoda - znaczy, że deszcz pada
i na spacer wziąć parasol oprócz psa wypada!

Julia Staszkiewicz, klasa I A

poniedziałek, 3 marca 2014

Koło cyrkowe

Od listopada 2013 roku w naszej świetlicy odbywa się kółko cyrkowe. Do kółka cyrkowego mogą wstąpić uczniowie klas 3. Na zajęciach dzieci uczą się: żonglować piłeczkami, kółkami i chusteczkami, tańczyć z szarfą, kręcić talerzykiem, używać flower stick, posługiwać się diablo oraz kręcić poiką. Zajęcia odbywają się we środy od godziny 13:40 do 14:30 w świetlicy. Zajęcia  mają przygotować trzecioklasistów do występu cyrkowego, który planowany jest w tym semestrze.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

"Musieliśmy przestać pisać o komputerach samych w sobie (...)" - wywiad z redaktorem naczelnym magazynu Komputer Świat - Pawłem Paczuskim

Wywiad z redaktorem naczelnym magazynu "Komputer Świat" - Pawłem Paczuskim, na temat początków jednego z najpopularniejszych czasopism komputerowych i na temat planów na przyszłość rozmawia Krzysztof Olszamowski. 

Krzysztof Olszamowski: 10 lat na rynku prasowym to długi okres. W ciągu tych dziesięciu lat Komputer Świat przechodził wiele zmian. Czy mógłby Pan przybliżyć kilka tych najważniejszych?

Paweł Paczuski: Tak naprawdę to już ponad 15 lat Komputer Świata na rynku prasowym w Polsce. W tym czasie rzeczywiście zaszło wiele zmian, lecz te najważniejsze odbyły się w ostatnich latach. W większości wypadków podyktowane były koniecznością dostosowania magazynu do zmieniających się potrzeb Czytelników. Przede wszystkim zmiana tematyki i sposobu konstruowania artykułów - komputery stały się narzędziami pozwalającymi osiągać użytkownikom różne cele - od biznesowych, poprzez czysto użytkowe do rozrywkowych, więc siłą rzeczy musieliśmy przestać pisać o komputerach samych w sobie, a o różnych sposobach ich wykorzystania. Komputery zmieniły też formę - to już nie są biurkowe klocki, ale również urządzenia przenośne, a także mobilne, bo przecież smartfon to w zasadzie minikomputer.
Druga zmiana - zmiana periodyczności dwa lata temu (z dwutygodnika na miesięcznik) została również wymuszona przez rynek czytelniczy. Mniej istotne stało się informowanie o rynkowych nowościach, bo te można znaleźć w internecie. Ważniejsze stały się opinie na temat nowych produktów, bardziej rozbudowane poradniki i testy, bo urządzenia stały się bardziej skomplikowane. Kilkanaście lat temu parę zdań wystarczało, aby wyjaśnić Czytelnikom czym jest właśnie wprowadzana rolka w myszy. Dziś przedstawienie możliwości choćby takiego NAS-a to zadanie niezwykle skomplikowane, bo i urządzenie oraz jego funkcje są dosyć złożone. No i ostatnia ważna zmiana - likwidacja fizycznej płyty dołączanej do magazynu i przeniesienie jej wszystkich funkcji do aplikacji i serwisu KŚ+. To rozwiązanie wprowadzone nie ze względu na koszty, jakby się mogło wydawać, ale na ogromne możliwości i zalety KŚ+, tak dla Czytelników, jak i redakcji.

K.O: KŚ publikuje testy wielu produktów. Jak mniej więcej wygląda procedura testowania?

P.P: Mniej więcej wygląda to tak: Najpierw u producentów zamawiamy modele, które chcielibyśmy przetestować (robimy oczywiście odpowiedni research). Dla wielu typowych produktów mamy stworzone gotowe procedury testowe, zapisane w arkuszu w Excelu. Testujący, używając różnych, często bardzo drogich urządzeń testowych, i trzymając się procedury, wpisuje do arkusza wyniki pomiarów. Po przeprowadzeniu testu korygujemy skale pomiarowe, żeby odpowiednio ocenić uzyskane wyniki i automatycznie w Excelu tworzy się tabela, którą później Czytelnik widzi w magazynie. Oczywiście same testy to nie wszystko - każde urządzenie należy "poużywać", sprawdzić jego możliwości, ocenić jakość wykonania i podyskutować o nim z innymi testerami. Trzeba też zrobić zdjęcia, zrzuty obrazu, czasem nakręcić wideo. Później to wszystko zostaje zamienione przez redaktorów i dziennikarzy na tekst, a w kolejnym kroku, przy pomocy grafików, na artykuł.

K.O: Jakiś czas temu zastąpiono tradycyjną płytę aplikacją KŚ+. Co tak naprawdę skłoniło redakcję do stworzenia tej aplikacji?

P.P: Jak już wspominałem wcześniej - chcieliśmy przede wszystkim "ominąć" ograniczenia zwykłej płyty. Ze względów produkcyjnych musieliśmy ją przygotowywać na wiele dni przed zamknięciem danego wydania, co stwarzało sporo problemów (nie można było dodać programów, które postanowiliśmy opisać w ostatniej chwili). Po drugie - ponad 95% Czytelników ma łącze internetowe, w dużej części wystarczająco szybkie, aby pobranie instalatorów online nie było zbyt kłopotliwe. I po trzecie - w KŚ+ możemy zrobić niemal wszystko, zaprogramować niemal dowolną funkcję, wdrożyć kolejną możliwość, atrakcyjną i pomocną dla Czytelników. KŚ+ ciągle się rozwija - pracuje nad nim zespół programistów i nie tylko, każdego dnia wymyślamy nowe możliwości. Niestety, nie wszystkie da się od razu wprowadzić.

K.O: Jakie były początki Komputer Świata? Czy ciężka była droga do tego by stał się jednym z najpopularniejszych polskich magazynów (Z najnowszego numeru można się dowiedzieć, że ma 7 miejsce)?

P.P: Początki Komputer Świata były ciężkie, ale tylko dlatego, że praca nad numerami w pierwszych latach wymagała sporego wysiłku od strony redakcyjnej. Ponieważ jednak Komputer Świat idealnie wpasował się w potrzeby rynku, sukces dwutygodnika przyszedł łatwiej niż się tego spodziewaliśmy. Obecnie Komputer Świat to doskonale znana na rynku marka. Jej wysokie, siódme miejsce w rankingu polskich magazynów (wśród grupy męskiej w wieku co najmniej 15 lat) to doskonały dowód na to, że udało się przez te 15 lat zdobyć zaufanie Polaków. 

K.O: Czy mógłby Pan coś opowiedzieć o nadchodzących zmianach, które redakcja zamierza wprowadzić?

P.P: Mimo malejącego rynku prasy drukowanej Komputer Świat się intensywnie rozwija - w najbliższych miesiącach wprowadzimy kilka ciekawych zmian do magazynu papierowego, zrobimy istotny relaunch serwisu Komputerswiat.pl (jeden z największych na rynku serwisów o nowych technologiach), będziemy też intensywnie pracować nad powiązanymi z Komputer Światem markami - Gamezillą (serwis o dobrych grach) oraz Tap&Swipe (magazyn o nowych technologiach stworzony wyłącznie na tablety). Sporo zmian czeka również serwis KŚ+ oraz kanał YouTube Komputer Świata. Inaczej mówiąc, nie zasypiamy gruszek w popiele i bardzo intensywnie pracujemy nad rozwojem marki Komputer Świat. Dodam na koniec, że to niezwykle pasjonujące zajęcie i jeśli bywa doceniane przez naszych Czytelników i użytkowników, sprawia członkom redakcji niezwykle dużo radości.

Dziękuję za rozmowę.


"Bo to co daje nam przyjemność, robimy z wielką chęcią" - wywiad z ukochaną Babcia Elą

Rozmawiam z moją ukochaną babcią Elą, lat 56, na temat jej pasji jaką jest Decoupage i inne formy twórczości.

Maja Paszkiewicz: Co sprawiło, że zainteresowałaś się Decoupagem i innymi formami ozdabiania?
Babcia Ela: Decoupage podobał mi się od zawsze, prawie od dziecka. Wydawało mi się, że jest to trudna sztuka wymagająca sporej znajomości tematu, dużej cierpliwości, materiałów -które na polskim rynku były ciężko dostępne i dużo, dużo czasu (którego zawsze jest mało).
Zawsze interesowały mnie różne formy twórczości. Sam proces tworzenia jest dla mnie czymś boskim, dającym wiele satysfakcji szczególnie, że rzeczami, które wykonuje zwykle obdarowuję bliskich, czyli mam podwójną przyjemność - raz, gdy tworzę, dwa gdy daję.
M.P.: Jakie formy ozdabiania lub ich robienia lubisz najbardziej?
B.E.: Nie mam swojej ulubionej techniki. Zwykle jej wybór zależy od chwili (tzw.natchnienia).
Muszę Ci się przyzna, że bardzo lubię poznawać nowe techniki-to dodaje trochę adrenalinki, dreszczyku niepewności, co z tego wyjdzie, jaki będzie efekt końcowy.
M.P.: Jakie materiały są do tego potrzebne?
B.E.: Jeżeli chodzi konkretnie o Decoupage to trochę obrazków, rysunków, serwetek - takich papierowych, klej np. wikol, ewentualnie farby najlepiej akrylowe, no i coś do zabezpieczenia naszej pracy przed zniszczeniem, czyli lakier bezbarwny. Aha! Zapomniałam, przede wszystkim będzie nam potrzebny przedmiot, który chcemy ozdobić.
M.P.: Ile mniej więcej czasu poświęcasz na ozdobienie jednego pudełka?
B.E.: Nigdy nie liczyłam. Czas, który poświęcam na tzw. tworzenie jest zwykle "międzyczasem", czyli każdą wolną chwilką. Kolejne prace przy zdobieniu wymagają wyschnięcia. Biegam, więc od jednej pracy (tej poważnej) do drugiej (tej mniej poważnej), czyli np. do Decoupagu.
M.P.: Czy to jest Twoim największym hobby?
B.E.: Tak jak już powiedziałam wcześniej, nie mam swojej ulubionej techniki, bardzo lubię poznawać coraz to nowe. Największą jednak mam satysfakcję, gdy udaje mi się zrobić coś z niczego, dać nowe życie. Czyli jak już mówiłam twórczość jest boska i dająca wiele satysfakcji.
M.P.: Już nie mam do Ciebie więcej pytań, dziękuję bardzo, że zgodziłaś się, abym przeprowadziła z Tobą ten wywiad. Bardzo przyjemnie mi się z Tobą rozmawiało.
B.E.: Dziękuję Ci za rozmowę. Można byłoby tak bez końca... bo to co daje nam przyjemność, robimy z wielką chęcią.

"Za każdym razem (...) czuję się jakbym płynęła" - wywiad z Magdaleną Olejnik

Rozmawiam z moją koleżanką Magdą Olejnik, lat 15, uczęszczającą obecnie do gimnazjum, której pasją jest balet.

Julia PotaczekOd kiedy tańczysz?
Magda OlejnikOgólnie tańczę od lat 10 z przerwą. Zaczęłam jak miałam 4 latka.
J.P.: Jak nazywają się części ubioru?
M.O.: Damskie: do ćwiczeń codziennych są zwykłe body i czasem delikatna tiulowa spódniczka, do występów: strój klasyczny to paczka klasyczna lub paczka romantyczna. A jeszcze co do stroju, to kobiety wykonują podstawowe ćwiczenia w zwykłych baletkach i osobne w pointach, a mężczyźni w normalnych.
J.P.: Ile czasu trzeba poświęcić, aby dobrze tańczyć?
M.O.: Ja w ciągu tygodnia mam trzy razy zajęcia: w poniedziałki od 17.35-20.00, w środy od 15.45 do 17.15 i we czwartki od 15.30 do 20.00. W skład zajęć wchodzi: wiedza, czyli teoria i historia baletu, klasyka, czyli balet klasyczny, nagłośnienie i rytmika, taniec ludowy, a w następnych klasach dochodzi jeszcze taniec charakterystyczny i modern.
J.P.: Jakie są nazwy podstawowych figur?
M.O.: Figur w balecie nawet tych podstawowych jest kilkadziesiąt, ale takie których najczęściej na zajęciach używamy to: allonge (z francuskiego są wszystkie nazwy), czyli wydłużenie, plije, czyli ugięcie nóg, relewe to stanie na palcach.
J.P.: Co sprawiło, że zaczęłaś tańczyć?
M.O.: Zaczęłam tańczyć, bo to jest wspaniałe, za każdym razem kiedy zakładam strój i staje na pointach (puentach - baletkach z drewnianym czubkiem umożliwiające stanie na czubkach palców), czuję się jakbym płynęła.

"Za każdym razem (...) czuję się, jakbym płynęła"./Fot. Prywatne archiwum M. Olejnik
"Za każdym razem (...) czuję się, jakbym płynęła"./Fot. Prywatne archiwum M. Olejnik

  
"Za każdym razem (...) czuję się, jakbym płynęła"./Fot. Prywatne archiwum M. Olejnik



Uroczyste śpiewanie kolęd

14 stycznia 2014r. w Szkole Podstawowej nr 109 w godzinach od 9.40 do 10.35 na małej sali gimnastycznej odbyło się uroczyste śpiewanie kolęd. Kolędy były śpiewane przez uczniów klas 1-6. Uczniowie przygotowywali się pod okiem wychowawców oraz pani dyrektor Małgorzaty Pacholarz. Zaśpiewali kolędy, takie jak: "Wśród nocnej ciszy", "Cicha noc", "Przybieżeli do Betlejem", "Trzej królowie"

Dzień sztuki w SP 109


Dzień Sztuki./Fot. Ewa Malicka
6 grudnia, jak co roku w naszej szkole odbył się Dzień Sztuki. W tym dniu zadaniem każdej klasy było wykonanie plastycznych prac świątecznych. Tegoroczne ozdoby miały być w kolorze białym. Klasy robiły prace, takie jak: bałwanki, gwiazdy, choinki, witraże. Celem Dnia Sztuki jest ozdobienie szkoły na nadchodzące święta. Od 9 grudnia każda klasa ma ozdobić parter i piętra ozdobami. Pani Marta Szymura przykleiła na wszystkich drzwiach klas i pokoi bałwanki upiększające korytarze naszej szkoły. Nawet na drzwiach pani pedagog wisi bałwanek z miotełką. W Dniu Sztuki 6 grudnia wszystkie klasy odwiedził również Mikołaj, dzięki czemu ten dzień był jeszcze bardziej wyjątkowy!